26 tydzień ciąży wypada w samej końcówce szóstego miesiąca oczekiwań na narodziny dziecka. Następuje wówczas przełom drugiego i trzeciego trymestru i dochodzi do sporej ilości zmian – zarówno w organizmie matki, jak i płodu. Kobieta miewa również różnego typu objawy oraz dolegliwości. Wszystkie panie, które są w stanie błogosławionym lub dopiero planują dziecko, powinny zatem dowiedzieć się szczegółowo, z czym może wiązać się 26 tydzień ciąży. Warto być przygotowanym na różne symptomy i zjawiska oraz mieć świadomość, co dzieje się na tym etapie z maluchem.
26 tydzień ciąży to już dość zaawansowany moment – brzuch kobiety jest okrągły i spory, często osiąga bardzo duże wymiary. Nietrudno go więc zauważyć nawet osobom, które nie znają ciężarnej lub nie wiedziały wcześniej, że spodziewa się ona potomka. Wszystko za sprawą tego, że maluch bardzo rośnie, powiększając z niemal każdym kolejnym dniem swe gabaryty – w tym momencie to już naprawdę duży, bo aż kilogramowy organizm, mierzący około 23 centymetry długości. Jego narządy nie są w pełni rozwinięte, ale warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach zdarzają się niejednokrotnie sytuacje, gdy urodzonym na tym etapie wcześniakom udało się przeżyć, oczywiście przy wsparciu specjalistycznego sprzętu medycznego i personelu oddziału szpitalnego. Przy prawidłowym przebiegu 26 tydzień ciąży oznacza jednak, że poród powinien nastąpić dopiero za mniej więcej 14 tygodni. Natura nie bez powodu wymyśliła, że właśnie tyle potrzebuje człowieki, by jako płód rozwinąć się w pełni do pojawienia się na świecie. Ważne więc, aby zrobić wszystko, by maluch możliwie najdłużej przebywał w łonie matki.
26 tydzień ciąży jest zatem czasem, gdy płód bardzo szybko i intensywnie się rozwija. Kształtują się jego wszystkie układy: oddechowy, pokarmowy, płciowy, nerwowy, krwionośny. Serce dziecka mocno bije, zaś w płucach produkuje się składnik, zwany surfaktantem – dzięki tej substancji możliwe jest odpowiednie oddychanie po przyjściu na świat. Maluch wchodzi w etap otwierania oczu, co jest jego nową umiejętnością, której do tej pory nie posiadał. Z tego powodu czasem zasłania je, ponieważ po prostu „razi” go czasem jasność dobiegająca z drugiej strony. Rozwija się też szkielet, kręgosłup nabiera siły i twardości, usprawnia się również zmysł słuchu – dziecko wyraźnie reaguje na bodźce dźwiękowe ze świata zewnętrznego. Jego odruchem jest wówczas mruganie lub drżenie. Dochodzi także do łykania płynu owodniowego, a maluch powoli rozwija swój smak. Niektóre dzieci mogą już układać się w pozycji z głową do dołu, zwłaszcza że mają coraz mniej miejsca w brzuchu na częste przekręcanie się przez to, że stają się coraz większe.
Każda ciężarna kobieta potwierdzi zapewne fakt, że 26 tydzień ciąży stanowi moment wzmożonej aktywności ruchowej płodu. Dziecko kopie, skacze, przeciąga się, rozpycha, a wszystkie jego ruchy są coraz mocniej odczuwane przez matkę. Często jest to dość uciążliwy ból, ale ponieważ oznacza, że maluch dobrze się rozwija, większość kobiet wyczekuje tych momentów i czuje się wówczas uspokojona tym, że wszystko przebiega prawidłowo. Przy okazji trzeba jednak doda, że brak ruchów nie znaczy, że dzieje się coś złego. Dziecko w brzuchu, jak każdy człowiek, również chce czasem spać i odpoczywać. Jeśli nie rusza się, prawdopodobnie zwyczajnie regeneruje siły. Najczęściej ma to miejsce w ciągu dnia, a więc wtedy, gdy kobieta chodzi, co działa na płód wyjątkowo usypiająco.
Zmiany nie dotyczą jednak tylko rozwijającego się dziecka. 26 tydzień ciąży to także modyfikacje w ciele przyszłej mamy. Przede wszystkim dotyczą piersi, które powiększają się i rozpoczynają proces przygotowywania do karmienia malucha i laktacji. Zdarza się, że dochodzi do wyciekania z nich żółtawo-białego płynu, czyli tzw. siary. Spora część kobiet cierpi na niedokrwistość, dlatego konieczna jest dieta z produktami, które pozwolą uniknąć takiej nieprawidłowości. Specjaliści zalecają w przypadku stwierdzonej anemii spożywanie większych dawek żelaza. Można go zażywać w produktach spożywczych, jak również w suplementach w formie kapsułek. Z kolei piersi, jak również brzuch, zwiększają swe rozmiary, dlatego skóra rozciąga się i mogą powstawać na niej ślady w postaci rozstępów. Trzeba wówczas stosować specjalne preparaty, np. serum czy balsam, przeznaczone właśnie dla ciężarnych kobiet. Sam brzuch zaokrągla się i zwiększa z każdym tygodniem, dlatego mogą pojawić się bóle pleców, jak również stóp, które dodatkowo puchną. Na kończynach dolnych czasem pojawiają się nieestetyczne żylaki, z kolei w okolicach odbytu – hemoroidy. Powiększający się brzuch utrudnia również procesy trawienne. Praca jelit nie przebiega tak łatwo, dlatego dochodzi często do zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem to normalne zjawisko, podobnie jak zgaga czy wzdęcia. Warto zatem pić dużo wody i spożywać posiłki zawierające nieco więcej błonnika – składnik ten zapobiega zatwardzeniom.
26 tydzień ciąży to wprowadzenie do nadchodzącego za chwilę ostatniego już, trzeciego trymestru. Organizm przyszłej matki robi więc wszystko, by coraz bardziej być przygotowanym do nadejścia dziecka. U samego płodu także pojawiają się naturalne zmiany i szybki rozwój, które mają ukształtować jego ciało tak, by było gotowe do życia na świecie. Poza wszystkim tym, co dzieje się samoistnie w jednym i drugim organizmie, warto także, by 26 tydzień ciąży był czasem przygotowań domu i otoczenia do narodzin malucha. Wiele kobiet w pierwszych fazach stanu błogosławionego nie kupuje ani nie gromadzi żadnych rzeczy, nie chcąc „zapeszyć”. 26 tydzień ciąży to moment, w którym warto się za to zabrać. Poród czasem następuje szybciej, także w szóstym lub siódmym miesiącu. Dobrze mieć zapewnione choć podstawowe akcesoria i produkty związane z opieką nad maluchem, jak przynajmniej kilka ubranek i pieluch. Warto też podjąć ostateczną decyzję (o ile nie zrobiło się tego wcześniej) odnośnie wózka czy łóżeczka oraz uzgodnić z partnerem wiele spraw dotyczących wychowania potomka czy kwestii formalnych związanych z jego życiem.