Ginekomastia

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, nierzadko jest przyczyną dyskomfortu, kompleksów i utraty pewności siebie. Na czym polega ta dolegliwość i jakie jest jej źródło? Czy i jak się ją leczy? Dowiedz się więcej na temat ginekomastii z naszego poradnika pacjenta w pigułce!

Ginekomastia – co to?

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego, oznacza rozrost tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. O ile u kobiet jest to naturalne i pożądane zjawisko, tak u mężczyzn zwykle wiąże się z zaburzeniami, mającymi swoje skutki w dyskomforcie, braku akceptacji własnego wyglądu i utracie pewności siebie. Co istotne, pojawia się niemal u połowy męskiej populacji, jednak ujawnia się na różnych etapach życia i w różnym stopniu. Musimy jednak umieć odróżnić pojęcie lipomastii od ginekomastii. U wielu mężczyzn diagnozuje się tę pierwszą dolegliwość – tutaj przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy piersi, a rozwiązaniem problemu zwykle bywa redukcja masy ciała poprzez dietę i ćwiczenia. Ginekomastia ma natomiast swoje podłoże w tkance gruczołowej.

Przyczyny ginekomastii

Zanim dowiesz się, jak przebiega leczenie ginekomastii, warto poznać przyczynę problemu. Okazuje się, że nie jest to kwestia jednoznaczna. Zwykle stoi za tym nieprawidłowa gospodarka hormonalna (stężenie androgenów i estrogenów), jednak specjaliści mówią również o wpływie przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy. Co więcej, niektóre leki także powodują powiększenie gruczołów piersiowych – są to np. leki na niepłodność, oligospermię, środki leczące wrzody żołądka, a nawet anaboliki po które sięgają kulturyści. Niekiedy ginekomastia objawia się także przy dawkowaniu leków na inne choroby – m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów czy gruźlicę płuc.

Ginekomastia – leczenie

Ginekomastia bywa dolegliwością samą w sobie lub też jest skutkiem innej choroby. W drugim przypadku leczy się przyczynę (np. zmienia leki), z kolei w pierwszym trudno jednoznacznie poznać przyczynę i po prostu należy się z uporać z problemem w skuteczny sposób. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – to dział medycyny, który na sprawić, że pacjent poczuje się lepiej i odzyska pewność siebie. Rozwiązaniem może być więc liposukcja (przy ginekomastii tłuszczowej) albo chirurgia plastyczna w przypadku ginekomastii gruczołowej (gruczoł usuwa się poprzez nacięcie skóry pod piersią, a niekiedy też usuwa nadmiernie rozciągniętą skórę). Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę: https://www.kliniki.pl/leczenie-ginekomastii/ i przeczytaj!

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here