Dlaczego warto skorzystać z usług ortodonty

Ortodoncja to ważna dziedzina stomatologii, która zajmuje się ustawieniem zębów i jest w stanie poprawić cały zgryz. Dzięki temu redukuje ewentualne jego wady i prostuje zęby względem siebie, co pozwala na uzyskanie zachwycającego wyglądu. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z takich możliwości.

Geny i nieprawidłowe nawyki

Występowanie wad zgryzu może być spowodowane wieloma przyczynami. Jedną z najbardziej popularnych jest nasza genetyka, która sprawia, że dziedziczymy ustawienie i wygląd zębów po naszych przodkach, co niestety nie zawsze jest idealne. Do powstawania wad mogą przyczyniać się także choroby i urazy, które przechodzimy w ciągu naszego życia.

Również nieprawidłowe nawyki, czy to we wczesnym dzieciństwie, czy w późniejszych latach, mogą przyczynić się do powstawania wad zgryzu. Wśród takich nawyków jest między innymi nieprawidłowe karmienie dziecka piersią lub butelką, złe jego układanie do snu w najwcześniejszym okresie lub podawanie mu źle skonstruowanego smoczka. Dzieci nie powinny też ssać kciuka i przedmiotów do tego nieprzeznaczonych, ponieważ są to kolejne częste przyczyny problemów z ustawieniem zębów.

Wady zgryzu a mowa

Wady zgryzu występujące w zaawansowanej postaci mogą prowadzić do problemów z mową. Wiele osób posiadających nieprawidłowy zgryz sepleni lub też wypowiadane przez nich głoski różnią się od tych, jakie są prawidłowe w brzmieniu. W zależności od ułożenia zębów względem siebie może dochodzić do różnych zaburzeń mowy.

Wady zgryzu a spożywanie posiłków

Kolejnym problemem, z jakim mogą borykać się osoby z wadami zgryzu, to trudność w odgryzaniu kęsów pokarmu lub w ich gryzieniu. Co więcej, trudności te często wiążą się z nieestetycznym wyglądem podczas jedzenia, co przekłada się na niechęć chorych do jedzenia z bliskimi, przyjaciółmi czy w miejscach publicznych. W efekcie są oni często bardziej odizolowani od społeczeństwa.

Problemy zdrowotne

Wady zgryzu niejednokrotnie prowadzą do powstawania chorób zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Mogą między innymi utrudniać prawidłową higienę, a to z kolei powoduje powstawanie próchnicy i płytki nazębnej. W efekcie pogarsza się całkowity stan zdrowia jamy ustnej.

Estetyka i psychika

Wady zgryzu często prowadzą do zaburzenia symetrii twarzy lub do nadawania jej nienaturalnego wyglądu. Może pojawić się nienaturalne skrócenie lub wydłużenie twarzy, jej zawsze smutny lub groźny wyraz. Zaburzona może być także estetyka samej jamy ustnej, na przykład zęby wyrastają krzywo, z dużymi szparami lub przeciwnie, zbyt gęsto. W efekcie osoby z wadami zgryzu często posiadają kompleksy na punkcie swojego wyglądu i uśmiechu, są mniej pewne siebie i znacznie trudniej jest im zachowywać się swobodnie.

Wizyta u specjalisty może jednak pomóc w rozwiązaniu wszystkich tych problemów. Ortodonta Koszalin dobiera odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego, a w skrajnych przypadkach może skierować na leczenie chirurgiczne, które pomaga w rozwiązaniu problemów. Większość wad zgryzu można zredukować lub zupełnie naprawić, a im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym będzie krótsze i skuteczniejsze. Nie oznacza to jednak, że jest ono skierowane wyłącznie do dzieci – również osoby dorosłe mogą się na nie zdecydować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here