Kosmetologia: tajemnice skuteczności indywidualnych recept

Od niepamiętnych czasów ludzie dążyli do tego, aby wyglądać jak najpiękniej. Ale jak poprawić błędy popełnione przez naturę i związane z wiekiem defekty ludzkiego wyglądu? Wykorzystujemy kosmetologię do osiągnięcia naszych celów. Ta definicja to nic innego jak jedna z dziedzin medycyny, która skupia się na takich obszarach:

  • badanie natury i przyczyn pojawiania się defektów kosmetycznych;
  • praca nad znalezieniem sposobów zapobiegania;
  • maskowanie wad wyglądu.

Kilka informacji z historii kosmetologii

Znaczenie kosmetologii jest znane od czasów starożytnych. Uważa się, że starożytny Egipt był miejscem, w którym narodziła się kosmetologia. Już kilka tysięcy lat przed Chrystusem ludność tego kraju znała kosmetyki stosowane zarówno w celach leczniczych, jak i dekoracyjnych (farbowanie włosów i paznokci). Słynna piękność z przeszłości – królowa Kleopatra, pokusiła się nawet o stworzenie pierwszej w historii książki o kosmetologii. Już w tamtych czasach ludzie wiedzieli o cudownym działaniu błota, glinki, balsamów roślinnych, olejków do masażu, mieszanek owocowych i warzywnych, produktów mlecznych, młodego piwa, kąpieli wodnych oraz naprzemiennego stosowania kontrastujących ze sobą stanów aktywności i relaksu. A starożytni Hindusi posunęli się jeszcze dalej, wykonując operacje plastyczne w celu korekty kształtu nosa.

Dodatkowe informacje: Sprawdź, na czym polega zabieg Endermologia LPG Warszawa – dowiedz się więcej o przeciwwskazaniach i zaleceniach.

Sposoby osiągania zamierzonych celów kosmetycznych

Uzyskanie pożądanych efektów kosmetycznych nie jest zadaniem łatwym i wymaga wysiłku różnych nauk. Na przykład: w zależności od indywidualnych celów prawie zawsze konieczna jest współpraca z dermatologią, fizjoterapią i chemią kosmetyczną. Czynnikami decydującymi w poszczególnych przypadkach są indywidualne uwarunkowania organizmu pacjenta, jego pragnienia, profesjonalne podejście i biegłość w nowoczesnej technologii.

Rodzaje kosmetologii

To właśnie Galen (ok. 216r,), rzymski lekarz, stworzył podział usług kosmetologicznych na te, które służą usuwaniu niedoskonałości i te, które utrzymują naturalne piękno. W naszych czasach ludzie mają możliwość skorzystania z takich usług kosmetologicznych jak:

  • Kosmetologia terapeutyczna, która pozwala osiągnąć spowolnienie procesu starzenia i efekt odmłodzenia poprzez specjalne oddziaływanie na skórę. Na przykład, aby osiągnąć pożądane rezultaty w walce z wadami pomoże takie metody: kosmetologia sprzętowa, ultradźwięki, leczenie laserem, różne metody czyszczenia, zastrzyki. Różnego rodzaju peelingi, maseczki, mezoterapia, fotoodmładzanie itp. są skuteczne w walce ze zmarszczkami, zanieczyszczeniami skóry, plamami starczymi, rozszerzonymi naczynkami, rozstępami, cellulitem, nadmiernymi złogami tłuszczu itp.
  • Kosmetologia chirurgiczna obejmuje interwencje chirurgiczne mające na celu poprawę wyglądu. Warto wspomnieć o plastyce nosa, plastyce uszu, korekcji rozmiaru i kształtu piersi, liposukcji i liftingu twarzy. Ponadto, dzięki naciskowi na nowe technologie (skalpel laserowy, endoskop optyczny itp.), uraz chirurgiczny jest ograniczony do minimum.
  • Kosmetologia estetyczna opiera się na takich podstawach jak: masaż i oczyszczanie ciała; nawilżanie i odżywianie skóry; przedłużanie rzęs i paznokci; makijaż permanentny; kąpiele lecznicze i rewitalizujące; depilacja woskiem; owijanie; pielęgnacja włosów.

Niezależnie od charakteru zabiegów kosmetycznych głównymi wymaganiami są sterylność, nieinwazyjność, hipoalergiczność oraz dbałość o ograniczenia wiekowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here