Zawał serca - przyczyny i skutki

Nieregularne miesiączkowanie to problem, z którym boryka się coraz więcej Polek. Ciągłe życie w biegu, nieustanny stres, zła dieta, leczenie hormonalne, zmiany klimatu, a nawet zwykłe przeziębienie … – przyczyn nieregularnych miesiączek może być doprawdy nieskończenie dużo.
Jeśli nieregularne miesiączki zdarzają się sporadycznie nie powinnaś mieć powodów do niepokoju. Jeśli jednak nieregularność pojawia się w kolejnych cyklach powinnaś zasięgnąć porady wykwalifikowanego specjalisty, jakim jest lekarz ginekolog. Zdarza się, że przyczyna nieprawidłowości nie zostaje rozpoznana i lekarz przepisuje leki, które mają za zadanie wyregulować cykl miesiączkowy.
Wiele kobiet przywiązuje zbyt mało uwagi swojemu ciału i nie wie nawet ile dni trwa u nich cykl miesiączkowy. Niektóre kobiety mają cykle 28-dniowe, inne 30 – dniowe i nie ma tu powodu do niepokoju. Najważniejsza jest regularność. Dzisiejszy świat nie daje kobietom wytchnienia i z braku czasu zapominamy o obserwacji długości cyklu. Problem pojawia się, kiedy wydaje nam się, że już powinnyśmy dostać okres, jednak nadal go nie ma. Wielu kobietom w obserwacji cyklu pomagają specjalnie do tego przeznaczone aplikacje na smartfona. Aplikacje takie są zwykle darmowe i pozwalają nie tylko na mierzenie cyklu, ale też przypominają o zbliżającej się miesiączce i umożliwiają notowania dodatkowych objawów związanych z cyklem menstruacyjnym tj. ból piersi, obrzęk podbrzusza, zmienne nastroje itp.
Warto zaznaczyć, że objawy związane z cyklem miesiączkowym są takie same jak objawy ciąży. Jeśli w danym cyklu współżyłaś, a okres nie pojawia się – wykonaj test ciążowy. Ciąża jest możliwa praktycznie zawsze, gdy dochodzi do współżycia. Stuprocentowo skuteczne metody antykoncepcji tak naprawdę nie istnieją. Współżycie zawsze niesie ze sobą ryzyko zajścia w ciążę.
Dostępne na rynku testy ciążowe kosztują kilka złotych, są czułe i wykrywają ciążę już po kilku dniach od zapłodnienia. Jeśli test ciążowy wyszedł negatywny możesz go powtórzyć po kilku dniach (jeśli miesiączka nadal się nie pojawiła). Oczywiście test ciążowy ma charakter informacyjny – ciążę powinien ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć lekarz ginekolog. Jeśli test ciążowy wyszedł pozytywny powinnaś jak najszybciej udać się do ginekologa i wykonać zlecone przez niego badania. Jeśli ciąża nie jest przypadkiem i od pewnego czasu starałaś się o dziecko radzimy na początek powstrzymać emocje i nie rozpowiadać dobrych wieści. Serduszko dziecka wykształca się po kilku tygodniach – warto poczekać, aż na monitorze aparatu ultrasonograficznego pojawi się pulsujący punkt, który potwierdzi, że ciąża jest żywa.
W pierwszych dniach, a nawet tygodniach po zapłodnieniu mogą ci dokuczać charakterystyczne objawy ciąży. W początkowej fazie ciąży Twój organizm poddany jest prawdziwej, hormonalnej burzy. W tym okresie Twoje piersi mogą być bolesne w dotyku, podbrzusze może pobolewać z uwagi na powiększającą się macicę, mogą Ci także dokuczać mdłości i poranne wymioty. Charakterystycznym objawem ciąży jest także częstsze oddawanie moczu – powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy. Wspomniane objawy ciąży mijają zwykle z początkiem drugiego trymestru ciąży, a u niektórych kobiet nie pojawiają się wcale.
Warto zaznaczyć, że bycie w ciąży to konieczność regularnych wizyt u ginekologa. Już na pierwszej wizycie lekarz potwierdzający istnienie ciąży zakłada pacjentce kartę ciąży. W karcie tej notowane są kolejne wyniki zlecanych przez lekarza badań. W ciąży kilkukrotnie badana jest krew pacjentki, mocz oraz wykonywane są badania ultrasonograficzne. Oprócz standardowych badań krwi i badań USG lekarz zleca też dodatkowe badania, które wykonywane są w poszczególnych okresach ciąży. Jednym z nich jest próba cukrzycowa, która ma za zadanie wykluczyć dość niebezpieczną cukrzycę ciążową. Będąc w ciąży należy poinformować lekarza prowadzącego o swoich chorobach i aktualnie przyjmowanych lekach, gdyż może się okazać, że przyjmowane lekarstwa zagrażają zdrowiu lub życiu dziecka. W ciąży nie można brać żadnych lekarstw na własną rękę! Tyczy się to również ziół, które mogą mieć właściwości poronne. Bezpieczne są jedynie leki homeopatyczne – można je brać bez obaw o rozwijające się w łonie dziecko.
Kobiety w ciąży muszą uważać nie tylko na lekarstwa przyjmowane wewnętrznie, ale też na maści i kosmetyki. Znajdujące się w kosmetykach składniki przenikają przez skórę i mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. W drogeriach można znaleźć specjalne półki z kosmetykami przeznaczonymi dla kobiet ciężarnych. Kosmetyki takie są przebadane pod kątem wpływu na rozwój dziecka i bezpieczne dla przyszłych mam. Pielęgnując ciało w ciąży należy zwrócić uwagę zwłaszcza na skórę brzucha. Brzuch poddany silnemu rozciąganiu może być podatny na niechciane rozstępy. Kluczem do zapobiegnięcia rozstępom jest regularne stosowanie preparatu nawilżającego. Sprawdzą się tutaj balsami i oliwki dla kobiet w ciąży.
Pierwsza ciąża to zupełnie nowy etap w życiu kobiety. Niektóre z objawów mogą niepokoić – w takim wypadku należy skontaktować się ze swoim lekarzem, który poinstruuje co należy robić w danym przypadku.
Należy także bezzwłocznie zgłosić się do lekarza (lub szpitala) w przypadku pojawienia się krwawienia, skurczy lub nagłego ustania ruchów dziecka (jeśli były już odczuwalne). Wizyty u ginekologa następują zwykle w czterotygodniowych ostępach. Większość lekarzy uważa, że to wystarczający odstęp czasu, w którym mogą wychwycić pojawiające się nieprawidłowości. Należy jednak bacznie obserwować swoje ciało. Ból, krwawienie, zmiana śluzu – wszystkie nowe objawy ciąży mogą niepokoić i należy je sprawdzić.
Podsumowując – ciąża to jedna z możliwych przyczyn braku miesiączki. Jeśli jednak nie starasz się o dziecko – nie wpadaj w panikę. Tak naprawdę przyczyn braku miesiączki może być cała masa. Wszelkie wątpliwości związane z przesunięciem lub zanikiem miesiączki powinien wyjaśnić lekarz ginekolog. Tak jak wcześniej wspomniano objawy ciąży pokrywają się z objawami menstruacji – łatwo je pomylić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here