Warto znać objawy zawału, aby móc reagować

Miłość jest najwspanialszym uczuciem, jakie istnieje. Miłość dwojga ludzi, może być bardzo silnym uczuciem, szczególnie gdy obie strony kochają jednakowo mocno. Osoby, które się bardzo kochają, zwykle chcą spędzić ze sobą całe życie, dlatego też biorą ślub. Początkowo poświęcają sobie całą swoją uwagę, są nierozłączni i wspierają się na każdym kroku. Razem budują lub kupują dom lub mieszkanie i go wspólnie urządzają, by móc w nim przeżyć całe swoje wspólne życie. Jednak w każdym związku małżeńskim przychodzi też taki moment, gdy kobieta i mężczyzna zaczynają marzyć o wspólnym dziecku, które będzie owocem ich miłości. Dzieci są naturalnym dopełnieniem rodziny, są cudem, o którym każdy marzy. Nie ważne czy ma się jedno dziecko, czy kilka, wszystkie one są tak samo kochane i otoczone troską przez swoich rodziców. Jednak do rodzicielstwa trzeba przede wszystkim dojrzeć, bo nie każdy na rodzica się niestety nadaje. Trzeba wydorośleć, zmądrzeć, wiedzieć czego się od życia chce i przede wszystkim ustatkować. Bo dziecku trzeba też zapewnić odpowiednie warunki do życia, a to swoje kosztuje. Trzeba się też mentalnie i psychicznie przygotować na przyjście na świat dziecka, przeczytać kilka poradników, zasięgnąć opinii osób, które mają dzieci. Takie rady od doświadczonych osób z pewnością się przydają czy to w czasie ciąży czy w momencie gdy dziecko pojawi się na świecie.
Ciąża i jej poszczególne etapy
Ciąża dzieli się na trzy trymestry, każdy z nich trwa trzy miesiące. Cała ciąża trwa więc około 9 miesięcy, ale zwykle wychodzi to nieco dłużej, bo około 40 tygodni. Każdy trymestr jest inny i inaczej się go przechodzi, dobrze więc jeśli przyszła mama odpowiednio się do tego przygotuje.
Pierwszy trymestr
Pierwszy trymestr ciąży, to jak sama nazwa wskazuje pierwsze trzy miesiące ciąży. Z tego przez połowę czasu zwykle kobieta w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że oczekuje dziecka. Przez pierwsze trzy miesiące, po wyglądzie w ogóle nie widać ciąży. Brzuch jeszcze w tym czasie nie rośnie, sylwetka nie zmienia się wcale. Pierwsze symptomy ciąży, pojawiają się po około 4 tygodniach od zapłodnienia. To wtedy mogą się pojawić pierwsze poranne lub wieczorne mdłości, które są bardzo charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. Zwykle po pierwszym trymestrze one ustępują, ale nie zawsze tak się dzieje. Czasem trwają przez całą ciążę. Innymi objawami tego, że pod sercem kobiety rozwija się nowe życie, jest ciągłe zmęczenie, potrzeba większej ilości snu, znużenie i zmienne nastroje. Czasem to właśnie inni domownicy, w tym głównie partner, pierwsi się orientują, że być może w domu pojawi się dziecko. Kobieta nie zawsze sama zwraca uwagę na to, że z dnia na dzień zmieniły się jej nawyki. Najczęściej kobieta orientuje się w sytuacji, kiedy nie pojawia się u niej miesiączka. Zamiast tego mogą się pojawić delikatne bóle podbrzusza. Zdarza się jednak i tak, że okres u kobiety w ciąży trwa przez pierwszych parę miesięcy i to może być bardzo mylące. Kiedy kobieta zorientuje się, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej wykonać test ciążowy, który może zakupić w aptece i wykonać go w domu, a jeśli potwierdzi on ciążę, to musi się jak najszybciej umówić na wizytę do swojego ginekologa. Kiedy lekarz potwierdzi ciążę, kobieta zostaje jego pacjentką na cały okres trwania ciąży, zakłada się dla niej kartę ciąży i zleca szereg badań lekarskich. W pierwszym trymestrze, wykonuje się między innymi badanie USG dopochwowe, które potwierdza ciążę, sprawdza czy jest ona dobrze umiejscowiona, czy zarodek prawidłowo się rozwija a także cytologię, pobiera wymaz z pochwy. Kobieta jest też ważona przy każdej wizycie i sprawdza się jej ciśnienie. Robi się badania z krwi na morfologię, przeciwciała WR, HBs czy HCV, sprawdza się także czy kobieta nie zaraziła się jakąś chorobą zakaźną, w tym toksoplazmową czy różyczką. W tym czasie sprawdza się też grupę krwi i robi badanie na glukozę. Badań tych w pierwszym trymestrze ciąży, jest bardzo dużo, ale dzięki nim można szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogą zagrozić życiu dziecka i jego zdrowiu.
Drugi trymestr
Drugi trymestr jest najlepszym okresem w czasie ciąży. W tym czasie zwykle ustępują wszystkie męczące dolegliwości, jak nudności, ospałość, bóle piersi, rozdrażnienie. Przyszła mama w tym czasie rozkwita. Także i ciało zaczyna się w tym czasie zmieniać, bo zaczyna rosnąć brzuszek. Jest on jednak jeszcze niewielki, dlatego nie powoduje żadnego dyskomfortu i kobieta może aktywnie wypoczywać. W drugim trymestrze dziecko zaczyna dawać o sobie znać, poprzez ruszanie się i pierwsze kopnięcia. To bardzo emocjonujący moment w czasie ciąży, który bardzo mocno przeżywa zarówno kobieta jak i jej partner. To także czas, gdy można poznać płeć dziecka – kiedy jest ono już odpowiednio rozwinięte i można przyjrzeć się jego postawie na USG. Bardziej dokładne badanie na poznanie płci dziecka, to badanie prenatalne 3D. Na obrazie komputera można zobaczyć dziecko w pełnej okazałości, to cudowne wspomnienie z okresu ciąży.
Trzeci trymestr
Ostatni trymestr to już ostatnia prostka do porodu. Ostatnie trzy miesiące to czas, gdy małżonkowie muszą się solidnie przygotować na przyjście na świat dziecka. Trzeba przygotować dla niego wyprawkę i cały dom przeorganizować. To także ostatni moment by porządnie wypocząć i nabrać sił. Kobieta zwykle w tym czasie robi się niecierpliwa, brzuch który do tego czasu mocno urósł zaczyna jej doskwierać. W ostatnich tygodniach może ona mieć problemy z poruszaniem się, schylaniem, dźwiganiem. Znowu potrzebuje więcej snu i relaksu, jeśli dotąd pracowała zawodowo, w tym czasie powinna już pójść na L4. Wizyty u lekarza są teraz jeszcze częstsze, a mianowicie odbywają się co dwa tygodnie. W dalszym ciągu kobieta jest ważona i ma mierzone ciśnienie, sprawdza się także tętno serduszka dziecka. Przyszła mama może wtedy posłuchać jak bije serce jej maluszka.
Ciąża może różnie przebiegać, jednak zwykle ma te same objawy i dolegliwości. Bardzo ważne jest by być stale pod opieką lekarza ginekologa, by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here