Trzymanie moczu jest ważne. Co robić, gdy pojawia się „mokry problem”

Trzymanie moczu to podstawa normalnego funkcjonowania. Niestety wiele osób ma z tym problem i co gorsza – ukrywa go. A są sposoby, by wrócić do zdrowia i zatuszować wstydliwą dolegliwość. Jedno jest pewne – nie wolno jej bagatelizować.

Trzymanie moczu dla większości młodych ludzi wydaje się czymś całkowicie naturalnym. Niestety z wiekiem coraz więcej osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – ma z tym poważny problem. Eksperci podają, że już co druga kobieta, która skończyła 60 lat, może zmagać się z nietrzymaniem moczu. Ciężko jednak podać jednoznaczną liczbę chorych, gdyż wiele osób ukrywa swój tzw. mokry problem, będąc w błędnym przekonaniu, że „tak się dzieje na stare lata”. A okazuje się, że trzymanie moczu nawet w podeszłym wieku jest możliwe.

Nietrzymanie moczu może mieć różne rodzaje

Nietrzymanie moczu, czyli NTM, to mimowolne opróżnianie pęcherza. Może być częściowe (wówczas na bieliźnie pojawia się kilka kropel moczu) lub całościowe. Pojawia się w różnych sytuacjach, dlatego wyróżnia się:

  • nietrzymanie wysiłkowe, do którego dochodzi podczas kichnięcia, ataku śmiechu, kaszlu, czy podniesienia czegoś ciężkiego. Bardzo często występuje u mężczyzn, którzy w niedługim czasie przeszli operację prostaty, u kobiet po menopauzie i ciężarnych;
  • naglące – pojawia się nagłe, bardzo silne parcie na pęcherz, osoba chora nie jest w stanie dojść odpowiednio szybko do toalety;
  • mieszane – dochodzi do nietrzymania moczu w dwóch powyższych przypadkach razem;
  • z przepełnienia – pęcherz opróżnia się w wyniku przepełnienia, zbyt dużej ilości moczu;
  • kropelkowe – mocz w niedużej ilości wycieka po wizycie w toalecie, dzieje się tak, ponieważ pęcherz nie opróżnia się w całości, zbierając się w cewce. Taki rodzaj NTM z reguły występuje u osób z powiększoną prostatą bądź osłabionymi mięśniami dna miednicy.

Warto zadbać o ćwiczenia

Trzymanie moczu dzięki ćwiczeniom? Okazuje się, że w wielu przypadkach to pomaga. Najpopularniejsze są ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają one na kilkukrotnym zaciskaniu i rozluźnianiu (po upływie kilku sekund) mięśni krocza. Jest to proste i niezauważalne, dlatego, gdy już się je opanuje, można ćwiczyć nawet w pracy czy podczas jazdy samochodem.

Jakie leczenie należy podjąć?

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by stwierdził, co dzieje się z organizmem. Może to być urolog, ginekolog czy internista. Należy też wykonać badanie ogólne moczu, bowiem trzymanie moczu może być utrudnione ze względu na jakąś infekcję.

Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, by ustalić, w jakich sytuacjach dochodzi do mimowolnego opróżniania pęcherza, jak często się to dzieje i w jakich ilościach. Na początku zazwyczaj wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Bardzo często odpowiednio dobrane leki pozwolą uporać się z problemem. Zabieg (obecnie najczęściej laserowy) jest ostatecznością. Warto jednak mieć na uwadze, iż nie uznaje się go za szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia chorego, obecne metody są dość bezpieczne i często pozwalają na szybki, całkowity powrót do formy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here