Rodzaje rehabilitacji - na co warto jest zwrócić uwagę?

Właśnie zobaczyłaś na teście upragnione dwie kreski! Zostaniesz mamą i pewnie odczuwasz teraz mieszankę strachu i ekscytacji. Zastanawiasz się jak będzie wyglądać twoja ciąża tydzień po tygodniu.
Zacznijmy od tego w jakich jednostkach będzie liczona twoja ciąża. Standardowo mówimy o tym, że trwa 9 miesięcy. Jednak przy wizytach kontrolnych u lekarza będziemy się posługiwać terminologią tygodni.
Za początek ciąży uważa się umownie datę początku ostatniej miesiączki. Od tego dnia standardowa ciąża powinna trwać 40 tygodni.
Już od samego początku twoje ciało się zmienia. Hormony dają o sobie znać i organizm skupia wszystkie swoje siły na tym, aby zapłodnione jajeczko znalazło się w macicy i mogło się zacząć tworzyć łożysko.
Czas ciąży można podzielić na 3 trymestry. Pierwszy trymestr to czas od zapłodnienia do 13 tygodnia. Drugi trymestr to okres od 14 do 27 tygodnia i ostatni – trzeci trymestr oznacza czas od 28 do 40 tygodnia.
W ciągu pierwszego miesiąca możesz jeszcze nie odczuwać żadnych specyficznych dolegliwości ale kobiece ciało reaguje bardzo różnie. Możliwe są wahania nastrojów, rozdrażnienie lub też odwrotnie – pobudzenie. Pierwsze nudności bądź nadwrażliwość na zapachy mogą dać o sobie znać. Twoja piersi prawdopodobnie staną się bardziej tkliwe i nabrzmiałe. Układ moczowy będzie przekrwiony i z tego powodu być może potrzebne będą częstsze wizyty w toalecie.
Ciąża tydzień po tygodniu mija z reguły dość szybko. Nim się spostrzeżesz nadchodzi drugi miesiąc. Dolegliwości z początku ciąży będą się prawdopodobnie nadal utrzymywać. Na ten czas powinna przypadać pierwsza wizyta u twojej położnej i ginekologa. Warto uważnie wybrać osobę prowadzącą twoją ciążę. Pierwsze badanie USG powinno mieć miejsce około 7 tygodnia ciąży. Dziecko w macicy rozwija się w tym czasie w bardzo szybkim tempie. Pod koniec drugiego miesiąca ma już mniej więcej 3 cm.
Czas płynie dalej, być może twój brzuch już troszkę się uwypuklił. Rozwijamy wątpliwości jak dalej wygląda ciąża tydzień po tygodniu. W trzecim tygodniu zmęczenie, nudności, płaczliwość, senność i zgada nadal będą Ci towarzyszyć. Z plusów możesz za to zauważyć, że twoje włosy stają się mocniejsze, nie wypadają i są wyjątkowo lśniące.
Około 10 tygodnia lekarz zleci Ci wykonanie bardzo dokładnej morfologii zawierającej m.in. wyniki na przeciwciała różyczki, toksoplazmozy i wirusa HIV. Z kolei między 11 a 14 tygodniem zostanie zlecone pierwsze (z trzech) tzw. badań prenatalnych. Jest to badanie USG, na którym zostają wykonane bardzo dokładne pomiary twojego dziecka i zostaje ocenione ryzyko chorób genetycznych.
Na tym etapie dziecko zaczyna pierwsze ruchy w twoim brzuchu, jednakże jest jeszcze trochę za wcześnie żebyś zaczęła je odczuwać.
Nadchodzi czwarty miesiąc. Ciąża tydzień po tygodniu wydaje się czasem wlec w nieskończoność, zwłaszcza przy tych mało przyjemnych atrakcjach jak nudności i parcie na pęcherz. Jednak koniec trzeciego trymestru oznacza często koniec tych dolegliwości. Wzrasta apetyt, psychicznie czujesz się dużo lepiej. Pod koniec czwartego miesiąca możesz zacząć odczuwać pierwsze delikatne ruchy dziecka. Twój maluch staje się coraz większy – ma około 16 cm i waży 130 g.
Około 20 tygodnia czujesz ruchy płodu już regularnie. Mogą zacząć się również pojawiać delikatne bóle podbrzusza, ale bez obaw – to naturalny stan, więzadła macicy zaczynają się rozszerzać. Ciężarna może zauważyć w tym okresie niewielkie obrzęki stóp. Piąty miesiąc to również czas tzw. badania połówkowego jak sama nazwa wskazuje, to już półmetek ciąży. Na tym USG zapewne dowiesz się w końcu jaka jest płeć twojego maluszka.
W szóstym miesiącu ruchy dziecka stają się coraz bardziej intensywne. Z uwagi na to, że skóra na brzuchu staje się coraz bardziej napięta, możesz odczuwać świąd. Ciąża tydzień po tygodniu leci już jak szalona. Dziecko w brzuchu zaczyna wykazywać pierwsze odruchy jak na przykład odruch ssania, połykania czy chwytania.
Siódmy miesiąc ciąży to nadal cały kalejdoskop objawów jak zgaga, skurcze łydek, bóle pleców. Do tego może dojść spłycenie oddechu i trudności w zasypianiu. Rosnąca macica zaczyna naciskać na inne organy. U dziecka następuje intensywny wzrost mózgu, rozwija się pamięć. Być może będziesz odczuwać jego czkawkę. Maluch jest coraz większy. Na tym etapie waży już ponad kilogram.
W ósmym miesiącu zwiększa się ilość skurczów przepowiadających, ale nie martw się, ciąża tydzień po tygodniu idzie swoim torem i jest to normalny objaw. Z twoich piersi może zacząć wyciekać siara, to znak, że ciało powoli przygotowuje się już do porodu. Dziecko porusza się już coraz intensywniej, ale także zaczyna mu już być coraz ciaśniej. Jest to też moment, kiedy maluch powinien ustawić się głową w dół czyli w odpowiedniej pozycji do porodu. Płuca dziecka powoli przystosowują się do samodzielnej pracy.
W końcu nadchodzi ostatni dziewiąty miesiąc. Możesz mieć kłopoty z zasypianiem, znalezieniem odpowiedniej pozycji w łóżku. Mogą pojawić się żylaki, spadek energii. Będziesz zmuszona częściej odpoczywać, co może być trudne do wykonania, gdyż będziesz chciała przygotować cały dom na przybycie maluszka. Tzw. syndrom wicia gniazda pewnie udzieli się także tobie. Jest to czas ostatnich wizyt u twojego ginekologa. Położna będzie kontrolować twoje ciśnienie i ruchliwość płodu. Prawdopodobnie zostanie wykonane badanie KTG i ocena tętna dziecka. W ostatnim miesiącu zmniejszy się ilość wód płodowych a tym samym dziecko będzie miało coraz mniej miejsca do wykonywania ruchów. Będą one za to bardziej intensywne. Koniec 9 miesiąca to momenty, gdy płuca malucha są już w pełni gotowe do pracy poza organizmem matki. W jelitach zbiera się tzw. smółka, czyli po prostu pierwsza kupka, która zostanie wydalona w ciągu kilku pierwszych dni życia. W 40 tygodniu dziecko waży średnio 3,5 kg i mierzy 55 cm.
Ciąża tydzień po tygodniu dobiegła właśnie końca. Zapewne był to czas dużych wahań nastrojów. Burza hormonów zawładnęła twoim ciałem i psychiką. Miałaś czas, żeby przygotować się do nowej roli w swoim życiu – bycia mamą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here