Psycholog

Zdrowie psychiczne to jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego życia. Wszelkie problemy, które pojawiają się w tej sferze, wpływają nie tylko na samopoczucie, ale też na inne sfery życia, takie jak zdrowie fizyczne. Z tego powodu, jeśli pojawiają się problemy w tej sferze, należy jak najszybciej skonsultować się z odpowiednim specjalistą. I tutaj często pojawia się pytanie: z którym?

Psychiatra

Lekarz medycyny, który zajmuje się zdrowiem psychicznym człowieka, to psychiatra. Jest specjalistą zajmującym się różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Jego zadaniem jest diagnostyka chorób i leczenie farmakologiczne. Jako lekarz ma uprawnienia do wystawiania nie tylko recept, ale także zwolnień lekarskich. W razie potrzeb może kierować na dodatkowe badania, np. krwi czy diagnostykę kwestionariuszami psychologicznymi, którą przeprowadza psycholog. 

Psycholog

Absolwent studiów psychologicznych, który zajmuje się m.in. doraźną pomocą osobom z problemami natury psychologicznej, to psycholog. Jego zadaniem jest prowadzenie konsultacji, doraźne wsparcie w trudnych sytuacjach i prowadzenie interwencji kryzysowej, czyli udzielania pomocy przy nagłym pogorszeniu się stanu psychicznego, często wskutek doświadczenia traumatycznego zdarzenia. Okazuje wsparcie, zrozumienie i udziela porad. Nie powinien jednak prowadzić długotrwałej psychoterapii – chyba że jednocześnie posiada uprawnienia psychoterapeuty.

Psychoterapeuta

Po ukończeniu studiów wyższych (z czego większość terapeutów to absolwenci psychologii, medycyny lub gatunków pokrewnych) istnieje możliwość podjęcia czteroletnich studiów podyplomowych z zakresu psychoterapii. Przez ten czas kandydat na terapeutę przechodzi również własną psychoterapię i pracuje pod superwizją, czyli nadzorem bardziej doświadczonego terapeuty. Jej zadaniem jest prowadzenie stałych spotkań z pacjentem, które mają na celu poprawienie jego stanu zdrowia psychicznego za pomocą odpowiednio prowadzonej rozmowy, nadzorowanej pracy nad sobą i przepracowania (rozwiązania) głęboko zakorzenionych problemów i trudnych doświadczeń.

Kogo wybrać?

To jedno z tych pytań, na które zazwyczaj trudno odpowiedzieć. Pierwsze spotkanie z psychologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą może być tak samo owocne – jednak wszystko zależy od naszych własnych potrzeb. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że przede wszystkim potrzebować będziesz jednorazowego wsparcia, wysłuchania i ciepła, możesz zdecydować się na konsultację psychologiczną. Jeśli zaś czujesz, że jesteś w bardzo złym stanie i potrzebujesz konkretnej pomocy w ustabilizowaniu swojego stanu i zwolnienia z pracy – powinieneś/aś się zgłosić na lekarską konsultację psychiatryczną. Jeśli jednak zależy ci na długotrwałej współpracy i wiesz, że twój problem ma złożony charakter, powinieneś postawić na jednoczesną współpracę psychoterapeuty i psychiatry. W wielu przypadkach łącznie farmakologii z odpowiednim przepracowaniem problemów i zmianami myślenia pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here