Ostatnia prosta, czyli jak wygląda 36 tydzień ciąży?

Sport, urazy, wypadki i ciężka praca są w stanie nadwyrężyć nasze ciało do tego stopnia, że samo nie będzie w stanie się zregenerować. Stawy są najbardziej narażone na uszkodzenia, a ich leczenie jest wyjątkowo długie i nierzadko kosztowne.
Niestety przeciętny zjadacz chleba musi stać w kolejce do przychodni nfz, a potem wyczekać miesiące na jeden zabieg, który może ale nie musi dać zadowalających efektów. Sportowcy na przykład piłkarze mają do dyspozycji własne centrum medyczne, gdzie z naszego punktu widzenia dochodzą do zdrowia w mgnieniu oka. Nawet poważne urazy kolana, z którego my nie bylibyśmy w stanie się wyleczyć do końca życia, ci sportowcy wybiegają na boisko już po kilku miesiącach.
Dlatego należy zadbać o własne bezpieczeństwo podczas wykonywania sportu, pamiętaj o rozgrzewce i schłodzeniu, a także nie dać się ponieść adrenalinie, co by mogła nas zaprowadzić do szpitala. Na ile na ile możemy mieć wpływ zadbajmy o nasze zdrowie, bo niestety na sytuacje losowe nie mamy wpływu.
Staw kolanowy jest najbardziej skomplikowanym w naszym organizmie. Przenosi ogromne obciążenia pionowe jak i boczne, musi być wytrzymały także na skręty. Staw to nie tylko kość i chrząstka ale też ścięgna i mięśnie, bez których prawidłowa praca nie mogłaby zaistnieć. Dlatego mówiąc o urazie kolana, łokcia, biodra możemy mówić o kilkunastu przyczynach bólu i dyskomfortu podczas aktywności fizycznej.
U sportowców najczęstszemu urazowi ulegają kolana, to im przyjrzymy się nieco bliżej.
Rehabilitacja stawu kolanowego jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Jak przebiega proces leczenia, gdzie leży przyczyna i co będziemy leczyć? Czytaj dalej a wszystko stanie się jasne.
Nie wliczając urazów, kontuzji do bólu dochodzi najczęściej gdy mamy do czynienia ze zwyrodnieniem stawu kolanowego. Polega ono na przedwczesnym zużyciu oraz zmianie tkanek, z których staw się składa. Do uszkodzenia dochodzi w łękotce, wiązadle krzyżowym a ich początek bierze się już w stawie rzepkowo-udowym i udowo-piszczelowym. Jest to proces długotrwały i ciężki do zaobserwowania w początkowej fazie, ponieważ ból pojawia się stosunkowo późno.
Jakie mogą być przyczyny tej choroby?
Skręcenie stawu kolanowego, uszkodzenie łękotek, uszkodzenie więzadła krzyżowego, zmiany postawy oraz złe obuwie, nadwaga, stany zapalne, cukrzyca oraz krwiaki pourazowe. Nie da się ominąć długotrwałej złej diety oraz wyniszczającego trybu życia.
Co czuje osoba z chorymi stawami?
Jest to sztywność stawów, szczególnie rano. Kucanie, wyprostowywanie kończyn staje się ciężkie lub niemożliwe. Pojawia się opuchlizna, ciepło w okolicach stawów. Strzelanie, zgrzyty, skrzypienie, przeskakiwanie także może występować.
Leczenie jest wielopunktowe, trudne i długotrwałe.
Pierwszym krokiem jeżeli masz nadwagę jest schudnięcie, odciążające stawy oraz kręgosłup. Jeżeli twoja dieta jest uboga w składniki odżywcze i minerały powinieneś ją zmienić ( przy okazji schudniesz także ), aby stawy były dobrze odżywione. Powinieneś także zwrócić uwagę na produkty działające przeciwzapalnie takie jak imbir, kurkuma.
Gdy twoja choroba jest już średniozaawansowana, to nie ominą cię środki chemiczne w postaci leków niesteroidowych, przeciwzapalnych, wspomagających regenerację chrząstki stawowej oraz mazi międzystawowej. W ostrzejszych przypadkach stosuje się zastrzyki z kwasem hialuronowym w celu szybszego nawilżenia stawu w przypadku braku smarowania mazią.
Ruchu nie może zabraknąć w trakcie regeneracji. Jazda na rowerze, pływanie są świetnymi aktywnościami poprawiającymi zakres ruchu kończyn nie obciążając ich zbyt mocno. Staw musi pracować, do tego został stworzony.
W leczeniu stawu kolanowego stosuje się także zabiegi z użyciem prądu (jonoforezę) oraz naświetlanie.
Gdy choroba jest zbyt postępowa, konieczna może okazać się operacja artroskopia, a w najgorszym przypadku wymiana stawu na sztuczny tzw endoprotezę.
Zwyrodnienie stawów w tym kolanowego dotyka najczęściej ludzi po 50 roku życia, osoby spracowane oraz sportowców. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na problemy są nadwaga, zły tryb życia, zły dobór obuwia, przepracowywanie się, zła dieta.
Pierwszym sygnałem mogą być bóle przy wchodzeniu po schodach, wtedy dochodzi do ucisku rzepki.
Leczenie
W leczeniu zachowawczym choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, oprócz stosowania preparatów farmakologicznych i kinezyterapii (leczenia ruchem), nie do przecenienia jest wykorzystywanie różnorodnych zabiegów fizykalnych. Pierwszą grupą zabiegów stosowanych są zabiegi z zakresu elektroterapii. Metodyka wykonania zabiegu w przypadku stawu kolanowego opiera się na poprzecznym ułożeniu elektrod, przy czym elektrodę czynną – katodę, przykłada się w miejscu bolesnym. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle 2-8 minut, a dla uzyskania pożądanego efektu zaleca się przeprowadzenie serii 6-10 powtórzeń, wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Rezultatem działania prądów jest także powstawanie w tkankach substancji mających właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych. W ramach leczenia można również zastosować prądy stałe; jonoforezę lub rzadziej; galwanizację. W zabiegach tych elektrodę czynną umieszcza się w obrębie zmian chorobowych, a bierną w odpowiedniej od niej odległości, stosując poprzeczny (przez staw) lub podłużny przepływ prądu. W przypadku jonoforezy, pod elektrodą czynną umieszcza się podkład z odpowiednim roztworem leku o działaniu przeciwbólowym, np. salicylan sodu, chlorowodorek lignokainy, naproxen, bądź też przeciwzapalnym, np. chlorek wapnia, hydrokortyzon. Z reguły stosuje się czuciowo-progową dawkę prądu tj. około 0,2 mA/cm2, w czasie 15-20 minut. Zabiegi wykonuje się codziennie lub co drugi dzień, w serii 10-20 powtórzeń. Jedną z częściej stosowanych metod elektroleczniczych, w przypadku choroby zwyrodnieniowej kolan, są prądy interferencyjne (prądy Nemeca), Maksymalny czas trwania zabiegu w przypadku prądów średniej częstotliwości wynosi około 15 minut, a dawkowanie natężenia jest uzależnione od indywidualnej wrażliwości chorego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here