Jaką dietę na serce wybrać.

Nasze zdrowie jest oczywiście najważniejsze. Niestety bardzo wiele osób bagatelizuje tę kwestię. I nie chodzi tu jedynie o to, że o siebie nie dbają, ale także o to, że zwyczajnie nie reagują na różnego rodzaju problemy jakie sygnalizuje nasz organizm. To pomoże prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Zwłaszcza jeśli kwestia tak dotyczy serca.

To na co szczególnie chcemy zwrócić uwagę w niniejszym artykule to temat „problemy z sercem – objawy”. Serce to bowiem jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy mogą oznaczać, iż z naszym sercem dzieje się to nie tak. Bardzo ważne jest, aby potrafić takie objawy wychwytywać, aby w porę udać się do lekarza. Taka reakcja często ratuje nam nie tylko zdrowie, ale także życie.

Jeśli chodzi o niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach z sercem to trzeba wiedzieć, iż mamy tu do czynienia z dwoma rodzajami takich objawów. Pierwsze to objawy, które pojawiają się nagle. Drugie objawy to takie, które narastają przez miesiące a nawet lata. Trzeba jednak na początku wymienić te powody, które najczęściej powodują choroby serca. Zaliczyć do nich możemy stres, zła dieta, a także nadużywanie wszelkich używek takich jak alkohol czy papierosy.

Jakie zatem możemy wymieć najczęstsze objawy problemów z sercem. Przede wszystkim takim objawem jest duszność. Kiedy taka duszność jest niepokojąca? Przede wszystkim wówczas kiedy pojawia się mimo braku większej aktywności fizycznej. Jeśli duszność występuje nawet po lekkim i krótkim spacerze może być to objaw problemów z sercem. Takiej duszności w żaden sposób nie można bagatelizować. Często taka niepokojąc duszność pojawia się także w sposób nagły, bez większych przyczyn.

Kolejnym bardzo istotnym objawem problemów z sercem jest zmęczenie. I nie chodzi tu oczywiście o zmęczenie po dużym wysiłku fizycznym. Wówczas zmęczenie jest oczywiście czymś naturalnym. Chodzi o oczywiście, tak jak w przypadku duszności, o zmęczenie, które pojawia się bez większych przyczyn. Często jeszcze rana po przebudzeniu czujemy się wypoczęci, jednak w ciągu dnia zmęczenie narasta w sposób dużo większy niż zwykle.

Bardzo niepokojącym objawem są także omdlenia. Warto najpierw wyjaśnić sobie skąd takie omdlenia się biorą. Powodem jest to, iż serce dostarcza do mózgu zbyt mało krwi z tlenem. W ten sposób mózg nie jest właściwie dotleniony, a co za tym idzie dochodzi o omdlenia. Najczęstszym powodem omdleń spowodowanych złą pracą serca jest arytmia. Polega ona na tym, że serce pracuje zbyt szybko lub zbyt wolno. Skutkiem takiej sytuacji jest to, że mózg nie otrzymuje tlenu w sposób równomierny.

Jednym z najczęściej pojawiających się objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem jest kołatanie serca. Kołatanie serca to nic innego jak zbyt silne i przyspieszone bicie serca. Jest to spowodowane tym, iż doszło do dodatkowego skurczu mięśnia sercowego. Powoduje to, że odczuwamy silny i skurcz serca. Wszystko dlatego, że serce próbuje w ten sposób wyrównać swój rytm. Kiedy taka sytuacja jest bardzo niepokojąca? Przede wszystkim wówczas kiedy takie przyspieszone bicie serca pojawia się nagle i trwa nawet do dwóch – trzech minut. Jeśli dodatkowo kołataniu towarzyszy ból w klatce piersiowej, a nawet osłabnięcie to należy natychmiast udać się do lekarza w celu konsultacji medycznej.

Kolejnym istotnym objawem, który powinien wzbudzić nasz niepokój są obrzęki. Najczęściej pojawiają się one na nogach, kostkach, a także nawet na klatce piersiowej. Takie objawy mogą świadczyć o dużych problemach z sercem. Często może to oznaczać, iż prawa komora serca jest osłabia w stosunku to komory lewej. W takim przypadku serce pracuje nierównomiernie.

Zasinienie naszej skóry to kolejny objaw, który może świadczyć o niewłaściwej pracy naszego serca. Taki objaw można zauważyć zwłaszcza wtedy kiedy jest ciepło. Jeśli mimo wysokiej temperaturze na naszej skórze pojawia się zabarwienie to może to świadczyć o sinicy. Ta najczęściej jest właśnie objawem problemów z sercem.

Oczywiście mówiąc o objawach złej pracy serca nie można zapomnieć o bólach w klatce piersiowej. Tego typu bóle w klatce piersiowej często nazywane są dusznicą bolesną. Najczęściej taki ból odczuwany jest na samym środku klatki piersiowej. Dodatkowo może towarzyszyć mu ściskanie oraz duszenie. Zdarza się także, że taki ból może promieniować także w stronę ramion. Taki ból zwykle możemy odczuwać przez dziesięć – piętnaście minut. Jeśli jest trwa on dłużej należy natychmiast zgłosić się na pogotowie, gdyż może oznaczać to stan przedzawałowy. Dusznica najczęściej pojawia się po dużym wysiłku fizycznym lub wynika z dużego zdenerwowania.

Jak zatem widać objawów mogących świadczyć o problemach z sercem jest dość sporo. Nigdy nie powinniśmy żadnej z nich bagatelizować. Kiedy zauważymy choć jeden z nich zawsze należy udać się do lekarza. Lepiej jest się przebadać niż ryzykować jeszcze większe problemy związane z sercem. Co ważne wszystkim osobom, które ukończyły już 40 rok życia zaleca się przynajmniej jedną, kontrolną wizytę u kardiologa. Podstawowe badanie jakie lekarz to przeprowadzi to oczywiście osłuchanie serca przez stetoskop oraz zbadanie tętna. Jeśli lekarz zauważy jakieś niepokojące symptomy będzie mógł skierować nas na dodatkowe badania.

Każdy chyba w tym momencie zgodzi się z tym, iż o serce należy dbać szczególnie. Jak to robić? Jest na to kilka rozwiązań. Jednym z nich jest np. dostarczanie sercu regularnego, ale nie zbyt ciężkiego wysiłku fizycznego. Może być to np. codzienny, dłuższy spacer na świeżym powietrzu. Bardzo negatywnie na pracę serca wpływa stres. Dlatego zawsze powinniśmy mieć możliwość relaksu i wypoczynku, zwłaszcza jeśli nasza praca związana jest ze stresem. Nie można oczywiście także zapomnieć o właściwiej diecie. Organizmowi zawsze należy dostarczyć odpowiednich witamin i minerałów. Mowa to m.in. o takich witaminach jak witaminy C, A, E oraz B6. Dlatego warto, aby nasza dieta bogata była w warzywa, owoce oraz ryby. Niezwykle ważny jest także wapń, magnez oraz potas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here