Jak łączyć partie mięśniowe na siłowni?

Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest niskie ciśnienie krwi. Jest to stan ciśnienia skurczowego poniżej 100 mm Hg. Taka dolegliwość określana jest w języku fachowym jako niedociśnienie tętnicze.
Choć niskie ciśnienie krwi może stać się uciążliwe dla cierpiącej na tę dolegliwość osoby, to zazwyczaj nie jest ono leczone. Ciśnienie wzrasta wraz z wiekiem, dlatego organizm człowieka sam potrafi sobie z nim poradzić. Nie należy jednak bagatelizować jego symptomów, ponieważ może doprowadzić do powstania poważniejszych schorzeń, a nawet do omdlenia. Na niskie ciśnienie krwi zapadają najczęściej młode dziewczęta w okresie dojrzewania oraz sportowcy.
Niskie ciśnienie krwi-objawy:
Utrzymujące się stale niskie ciśnienie krwi może spowodować wystąpienie wielu subiektywnych dla każdego cierpiącego na nie człowieka. Wśród nich można wyróżnić: stałe zmęczenie organizmu, ociężałość całego ciała, przyspieszone tętno czy mroczki przed oczami. Niskie ciśnienie krwi wywołuje również problemy z koncentracją, niemożność zebrania myśli czy ogólne roztargnienie. Niestety niskie ciśnienie krwi może być również przyczyną cięższych dolegliwości, jak: zaburzenia rytmu serca czy apatia. Nierzadko występują też napady senności i nadmiernej potliwości, uczucie zimnych rąk i stóp, bladość twarzy. Niekiedy, przy tym rodzaju schorzenia mogą pojawić się zawroty i bóle głowy. Dlatego też wystąpienie kilku z powyższych dolegliwości powinno skłonić do wizyty u specjalisty.
Niskie ciśnienie krwi- przyczyny:
Najczęstszą przyczyną niedociśnienia tętniczego, czyli niskiego ciśnienia krwi, są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli więc któreś z rodziców, rodzeństwa czy nawet dziadków choruje na tego typu schorzenia, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że choroba ta dotknie również kolejne pokolenia. Niestety niskie ciśnienie krwi może być również wynikiem rozwijających się w organizmie innych, cięższych chorób. I tak też można tu wyliczyć, np.: choroby serca, pojawiające się w postaci zaburzeń rytmu serca, jego niewydolności czy zapalenia osierdzia. Niskie ciśnienie krwi może powstawać również na skutek niedoczynności tarczycy czy przysadki mózgowej. Może być wynikiem niedoboru właściwej ilości płynów ustrojowych lub zaburzeń w ilości sodu w organizmie. Niestety nie tylko choroby i genetyka mogą stać się przyczyną niedociśnienia krwi. Również my sami mamy ogromny wpływ na to co dzieje się z naszym organizmem. Nieprawidłowa dieta, brak wysiłku fizycznego czy używki przyczyniają się powstawania wielu chorób. I tak właśnie przykładem może być niskie ciśnienie krwi. Często analizując jego genezę, można dojść do wniosku, że powstało ono na skutek przyjmowanych przez nas medykamentów. Niektóre leki mają bowiem bardzo duży wpływ na powstawanie niskiego ciśnienia krwi. Wśród nich można wyliczyć: leki przeciwnadciśnieniowe, leki antydepresyjne i minimalizujące bezsenność. Należy wspomnieć także o lekach przepisywanych przez lekarzy na choroby wieńcowe, osobom z chorym sercem. Innymi lekami, które mają niekorzystny wpływ na nasz układ krwionośny, co powoduje, że w organizmie mamy niskie ciśnienie krwi, są leki przeciw arytmiczne czy leki moczopędne. Istnieją jeszcze inne, nie wymienione wcześniej przyczyny, które powodują występowanie niskiego ciśnienia krwi. Tutaj z kolei należy wyróżnić rozwijające się w organizmie żylaki, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego czy też stan pozakrzepowy. Niejednokrotnie nasze działania, choć nieświadome, stają się przyczyną powstawania niedociśnienia krwi. Mowa tutaj o nadmiernym spożywaniu alkoholu. Zbyt duże ilości trunków wyskokowych wprowadzone do organizmu przyczyniają się do uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu, a co za tym idzie, powstaje niskie ciśnienie krwi.
Niskie ciśnienie krwi- leczenie:
Jak już wspomniano wcześniej, niskie ciśnienie krwi przeważ nie nie jest leczone, ponieważ nie wpływa na życie człowieka, a jedynie na jego komfort. Można natomiast próbować, domowymi sposobami, zapobiegać powstawania powyższego schorzenia, a jeżeli już wystąpiło minimalizować jego skutki. Do takich sposobów na pewno warto zaliczyć wysiłek fizyczny. Dbanie o kondycję i sprawność fizyczną będzie miało wpływ nie tylko na niskie ciśnienie krwi ale także zapewni komfort życia i wpłynie na polepszenie jego jakości. Kolejnym przykładem jest turystyka. I tu warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Wycieczka w góry czy rejs statkiem po morzu doda naszemu życiu nieco adrenaliny, która na pewno korzystnie wpłynie na stan ciśnienia krwi w organizmie, a ponadto pozostawi wiele wspomnień na długie lata. Również pływanie jest dobrym sposobem na niskie ciśnienie krwi. Rozluźnia mięśnie, pozwala się zrelaksować, zadbać o kondycję fizyczną, a a jednocześnie podwyższy stan ciśnienia. Warto również wspomnieć o kąpielach w wodzie o zmiennej temperaturze ale także o unikaniu przebywania w pozycji stojącej przez długi czas. Elementem wspólnym dla wszystkich wymienionych możliwości jest przebywanie na świeżym powietrzu. Należy pamiętać, że to ono dotlenia mózg i wpływa na wartość ciśnienia krwi. Jeżeli jednak wszystkie z powyższych metod nie przynoszą żadnych zadowalających efektów, można spróbować wypić świeżo zaparzoną kawę czy uciec się do stosowania leków. Najczęściej zalecana przez lekarzy metodą jest stosowanie kropli podwyższających niskie ciśnienie krwi. Niestety temat ten budzi wiele kontrowersji, ponieważ tego typu leki dają jedynie krótkotrwały efekt. Z kolei stosowanie bardziej skomplikowanych i złożonych leków typu mineralokortykosteroidy ograniczają się do zażywania ich wyłącznie u osób, u których stwierdzone wielokrotne omdlenia wywołanie przez niskie ciśnienie krwi. Jednak leki te są stosowane wyłącznie u ludzi, u których niefarmakologiczne metody nie dają pozytywnych rezultatów. Leki te nie są również często przepisywane przez lekarzy ze względu na ich niekorzystny wpływ na organizm człowieka, a co się z tym wiąże na powstawanie powikłań po ich stosowaniu.
Jak widać, niskie ciśnienie krwi, choć jest chorobą nieinwazyjną, może znacznie obniżyć jakość życia osoby na nią cierpiącej. Dlatego też należy w każdy możliwy sposób zapobiegać jej powstawaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here