Indeks glikemiczny w diecie odchudzającej

Komponując dietę odchudzającą, na pewno kierujesz się przede wszystkim ilością mikroskładników w poszczególnych posiłkach. Dbasz o to, aby zachować odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie. Podczas rozpisywania planu żywienia powinieneś także zwrócić uwagę na indeks glikemiczny poszczególnych produktów. I właśnie indeksem glikemicznym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Odpowiemy na pytania:

  • Co to jest indeks glikemiczny?
  • Jaki wpływ na organizm ma indeks glikemiczny?
  • Jak komponować dietę na podstawie indeksu glikemicznego?

Odpowiedzi na powyższe pytania z pewnością znacznie ułatwią Ci ułożenie skutecznej diety odchudzającej.

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny jest współczynnikiem, który określa tempo, w jakim wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Wartość indeksu glikemicznego jest określana na podstawie szybkości wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu glukozy w czystej formie. Indeks glikemiczny dla glukozy wynosi 100. Im niższa wartość indeksu, tym wolniej wzrasta poziom cukru we krwi po spożyciu danego produktu.

Jaki wpływ na organizm ma indeks glikemiczny?

Tak naprawdę to nie indeks glikemiczny oddziałuje na Twój organizm, ale raczej produkty o określonej wartości tego indeksu. Jak to działa w praktyce? Jeśli spożyjesz produkt o wysokim indeksie glikemicznym, spowoduje to nagły wyrzut insuliny do krwi. Jej zadaniem jest obniżenie poziomu cukru poprzez rozprowadzenie go do komórek ciała. Zbyt duży poziom cukru w komórkach powoduje, że nie może być on wykorzystany w 100%. W takiej sytuacji komórki zamieniają nadmiar cukru w glikogen i odkładają go w formie tkanki tłuszczowej.

Niedługo po nagłym wyrzucie insuliny do krwi następuje szybki spadek poziomu cukru. W tym momencie pojawia się uczucie głodu, które skłania Cię do zjedzenia kolejnego posiłku. I tak cała sytuacja się powtarza.

Zupełnie odwrotnie dzieje się w przypadku spożywania produktów o niskim indeksie glikemicznym. Po ich zjedzeniu wzrost poziomu cukru we krwi następuje powoli. Dzięki temu komórki są w stanie poradzić sobie z dostarczanymi na bieżąco cukrami i nie odkładają ich nadmiaru w formie tkanki tłuszczowej. Spadek poziomu cukru we krwi również następuje równomiernie. Dzięki temu unikasz uczucia wilczego głodu. Powolny spadek poziomu cukru we krwi prowadzi do obniżenia poziomu insuliny. To sprawia, że zaczyna działać glukagon, czyli hormon stymulujący spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak komponować dietę na podstawie indeksu glikemicznego?

Analizując powyższe informacje, łatwo dojdziesz do wniosku, że dietę odchudzającą powinieneś komponować nie tylko na podstawie ilości makroskładników. Musisz także uwzględnić indeks glikemiczny poszczególnych produktów. Licz kalorie i stawiaj na produkty o jak najniższym indeksie glikemicznym. Nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim dlatego, że ten sam produkt może zmieniać swój IG pod wpływem obróbki termicznej. Smażenie, pieczenie i gotowanie prowadzi do reakcji, które podnoszą poziom indeksu glikemicznego. Dlatego podczas układania diety weź także pod uwagę, w jakiej formie będziesz spożywał poszczególne produkty.

Więcej przydatnych informacji na temat zdrowego odżywiania możesz znaleźć na stronie fitorsweet.pl. Portal poświęcony tematyce żywności porusza wiele kluczowych aspektów, które są związane z rolą prawidłowego odżywiania w życiu człowieka. Na portalu znajdziesz sporo cennych rad, które pomogą Ci w utrzymaniu idealnej sylwetki i dobrego samopoczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here