Hemoroidy wewnętrzne - jak zapobiegać ich powstawaniu

Hemoroidy to jedna z najpowszechniej występujących chorób cywilizacyjnych. Winę ponoszą za nią niewłaściwy tryb życia oraz dieta. Hemoroidy, chociaż wstydliwe, są dość łatwe do wyleczenia, szczególnie w pierwszym ich stadium. Co można zrobić, zauważając u siebie pierwsze objawy hemoroidów?

Hemoroidy — przyczyny i objawy

Hemoroidy to poprawne struktury anatomiczne, które posiada każdy człowiek. Mają one formę poduszek złożonych z naczyń krwionośnych, których zadaniem jest uszczelnianie odbytu, wspierając mięśnie zwieraczy w niezwykle ważnym zadaniu, jakim jest trzymanie stolca oraz gazów. Dzięki nim odbyt jest po prostu szczelny i nie pozwalają one na wydostawanie się z niego treści na zewnątrz. W kanale odbytu znajdują się 3-4 takie poduszeczki.

Wskutek różnych chorób i złego stylu życia może dojść do zaburzeń w przepływie krwi w obrębie hemoroidów, które przechodzą następnie w stan chorobowy, także określany popularnie jako hemoroidy, a poprawnie są to żylaki odbytu. Narażone są na nie przede wszystkim osoby, które mają pracę siedzącą lub stojącą. Spędzanie wielu godzin dziennie w jednej z tych pozycji sprzyja zaburzeniom krążenia w tej okolicy.

Inną powszechną przyczyną hemoroidów są tak powszechne dziś zaparcia, które spowodowane są nieodpowiednią dietą. Do tego rozmaite choroby układu krążenia i schorzenia wątroby także mogą skutkować w zaburzenia krążenia w obrębie hemoroidów.

Do pierwszych objawów hemoroidów należą przede wszystkim świąd i pieczenie, szczególnie podczas oddawania stolca oraz krótko po tej czynności. Do tego dochodzi poczucie obrzęku w okolicy odbytu, a czasem może pojawić się krew.

Hemoroidy — co robić po zauważeniu objawów?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinno się zrobić przy podejrzeniu u siebie hemoroidów, jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Wielu chorych jednak jej unika, gdyż jest to przypadłość niezwykle krępująca. Tymczasem nie ma co się wstydzić i powinno się podjąć od razu kroki mające na celu diagnostykę oraz leczenie. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym szybciej i skuteczniej można wyleczyć hemoroidy. Diagnostykę trzeba przeprowadzić jak najszybciej, gdyż wymienione wyżej objawy nie zawsze są spowodowane hemoroidami.

Podobna w objawach jest między innymi tzw. szczelina odbytu, czyli jego rana. Nie zawsze krew na papierze toaletowym czy bieliźnie oznacza występowanie hemoroidów. Czasem przyczyną mogą być choroby jelit i odbytu, takie jak nowotwory. Trzeba więc przeprowadzić diagnostykę odbytu oraz całego jelita, by jednoznacznie stwierdzić przyczynę obecności krwi na papierze toaletowym.

Lekarz pierwszego kontaktu zleci zapewne od razu wizytę u specjalisty proktologa lub w poradni chirurgii ogólnej, jednak na początku zawsze stosuje się podstawowe leczenie zachowawcze, które przeprowadzone zgodnie z zaleceniami przynosi ulgę. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy hemoroidach jest rektoskopia i to na jej podstawie ustalić można, w jakim z czterech stadiów choroby znajdują się hemoroidy danego pacjenta.

W pierwszym stadium są one tylko powiększone, ale nie wypadają poza odbyt. W drugim stadium wypadają podczas oddawania stolca, ale cofają się zaraz po tej czynności samoczynnie. W trzecim stadium po oddaniu stolca trzeba je wprowadzić do kanału odbytu ręcznie, a w czwartym stadium pozostają one poza kanałem odbytu cały czas, a chory nie jest w stanie wprowadzić ich do niego.

Podstawowe leczenie zachowawcze — styl życia, czopki, maści

Po stwierdzeniu hemoroidów lekarz obiera odpowiednią dla danego pacjenta ścieżkę leczenia. W przypadku pierwszych dwóch stadiów choroby możliwe jest zastosowanie wyłącznie leczenia zachowawczego, czyli leczenia bez zabiegów, na które składa się dieta, odpowiedni styl życia oraz stosowanie leków, w tym czopków oraz maści.

Przy leczeniu hemoroidów szczególnie ważna jest zmiana stylu życia. Unikać trzeba pozostawania w jednej pozycji przez wiele godzin — dotyczy to zarówno pozycji siedzącej, jak i stojącej. Podczas pracy w tych pozycjach trzeba robić sobie regularne krótkie przerwy i wykonywać proste ćwiczenia ruchowe. Należy także wprowadzić do swojego życia rozmaite sportu i ćwiczenia, gdyż ruch działa zbawiennie na chore hemoroidy.

Niezwykle ważna jest też dieta, która przede wszystkim bogata powinna być w błonnik, dzięki któremu zostaną zlikwidowane zaparcia. Dobrze jest więc ograniczyć w swojej diecie produkty mięsne, zwiększając spożycie rozmaitych warzyw bogatych w błonnik. Lekarz z pewnością zaleci też spożywanie siemienia lnianego lub jednego z preparatów z babki płesznik. Są to dwa niezwykle cenne źródła błonnika, które likwidują zaparcia niezwykle skutecznie.

Poza zmianą stylu życia stosuje się we wczesnym stadium hemoroidów także maściami czy czopkami. Cena czopków na hemoroidy jest zazwyczaj niska, a potrafią one przynieść często ogromną ulgę w tym schorzeniu. Należy je aplikować tak, aby umiejscowić je zaraz nad linią odbytu i dbać o to, by nie wypadły one lub nie wepchnąć ich zbyt głęboko. Najlepiej robić to więc w pozycji leżącej, kładąc się na boku i po aplikacji czopka odczekać pewien czas, aż rozpuści się on. Najlepiej czopki aplikować na noc.

Uzupełnieniem czopków są maści, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo. Także i one wykazują ogromną skuteczność w pierwszym stadiów choroby hemoroidalnej. Na rynku dostępne są maści o rozmaitym składzie. Idealną dla danego pacjenta powinien dobrać lekarz. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby stosować więcej niż jedną maść na hemoroidy i aplikować je na przemian, co jednak wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości aplikacji, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Poza miejscowym leczeniem hemoroidów lekarz przepisuje choremu także tabletki. Najpowszechniej w chorobie hemoroidalnej stosuje się preparaty z diosminą, a także tabletki z wyciągiem z ruszczyka. Uelastyczniają one ściany naczyń krwionośnych i usprawniają zaburzone krążenie, co może doprowadzić do eliminacji stanu chorobowego.

Leczenie hemoroidów odbywa się na wielu polach i należy stosować się bezwzględnie do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, aby wyleczyć tę wstydliwą przypadłość. Także po stwierdzeniu wyleczenia trzeba prowadzić odpowiedni styl życia, gdyż hemoroidy mają to do siebie, że lubią wracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here