29. tydzień ciąży- czyli zmiany w organizmie dziecka i matki

Rozwinięcie się ciąży pozamacicznej to przykre doświadczenie i duże rozczarowanie. Kobieta, która dowiaduje się o takiej diagnozie musi pozostać aż do rozwiązania pod ścisłą kontrolą lekarzy. Ciąża pozamaciczna zwana jest czasami ciążą ektopową.

Co to jest ciąża pozamaciczna?
Na czym polega problem przy ciąży pozamacicznej? Jest to sytuacja, w której ciąża rozwija się poza macicą: najczęściej w jajowodach, w jamie brzusznej lub w okolicach pęcherza. Dziecko nie powinno rozrastać się nigdzie poza błoną śluzową macicy. Tylko macica jest w stanie wytrzymać obciążenie, jakim jest rozwijanie się kilkukilogramowego dziecka. Gdy zarodek rośnie w jajowodach, może doprowadzić do ich rozsadzenia. Jeśli pęknięcie jajowodów zdarzy się w pierwszych etapach trwania ciąży, wówczas nie ma żadnych szans na to, aby dziecko szczęśliwie przeżyło.

Ciąża pozamaciczna jajowodowa rozwija się wtedy, gdy jajowody są zwężone. Trudno diagnozować zwężenie jajowodów podczas standardowej wizyty u ginekolog, a dlatego wiele kobiet nawet nie wie o tym, że istnieje u niej duże ryzyko rozwinięcia się ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna: umieralność
Ciąża maciczna zdarza się najczęściej kobietom będącym pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Ciąże ektopowe często są niewykryte: obumierają jeszcze zanim kobieta zorientuje się, że może być w ogóle w tak zwanym stanie błogosławionym. Ze względu na to, że środowisko pozamaciczne jest trudne dla rozwoju człowieka, większość zagnieżdżeń w takich miejscach kończy się naturalnym poronieniem i nie ma sensu z tego powodu rozpaczać. Należy traktować to jako anomalię i nieprawidłowość, która samoistnie, na bazie ewolucji, usunęła się z życia.

Ciąża ektopowa: czynniki ryzyka
Istnieją schorzenia, których przebycie może spowodować zwiększenie ryzyka rozwinięcia się w przyszłości w organizmie kobiety ciąży ektopowej. Są to głównie infekcje jajowodów. Gdy w wyniku infekcji dojdzie do zwężenia światłą jajowodu, wówczas ryzyko pojawienia się ciąży pozamacicznej gwałtownie wzrasta. Inne schorzenie: zapalenie w obrębie miednicy małej. Gdy kobieta przejdzie takie schorzenie, może spodziewać się, że przy najbliższej ciąży będą pojawiały się prawdopodobnie komplikacje. Dodatkowo, ciąże pozamaciczne mogą pojawiać się u kobiet, które stosują wkładki antykoncepcyjne domaciczne, a mimo to zachodzą w ciążę. Dodatkowo, w ciążę pozamaciczną można zajść wtedy, gdy zażywa się zwykłe tabletki antykoncepcyjne. Zubażają one prawidłowe ruchy jajowodów, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej.

W grupie ryzyka są też kobiety po zabiegach, takich jak zagięcie jajowodu, czy też podwiązania jajowodów. Kobiety, które miały endometriozę lub które przeszły już ciążę pozamaciczną również są w silnej grupie ryzyka. Dodatkowo, jeśli kobieta w przeszłości miała operację, która przebiegła z bliznowaceniem, jest bardzo narażona na wystąpienie ciąży pozamacicznej. Warto też wspomnieć, że wielokrotna aborcja może doprowadzić do rozwijania się w przyszłości ciąż pozamacicznych.

Jak objawia się ciąża pozamaciczna?
O tym, że coś jest nie tak, kobieta dowiaduje się podczas badań. Zwykle wykonuje je, gdy dochodzi do licznych krwawień z macicy w pierwszych tygodniach ciąży. Takie krwawienia zawsze powinny być powodem do niepokoju: o ile skąpe krwawienia w ciąży nie jest niczym niepokojącym, to już sytuacja, w której po jednej godzinie potrzebujemy kolejnej podpaski, jest groźna.
Krew przy takich upławach podczas ciąży pozamacicznej ma ciemnoczerwony kolor, znajdują się w niej zakrzepy i jest dość gęsta. Nie jest to taka krew,jaką można zaobserwować podczas zwykłej miesiączki. Krwawieniu przy ciąży pozamacicznej towarzyszą bóle brzucha: rwące, ciągnące nas w ból, o ostrym przebiegu. Są nagłe i niespodziewanie też czasami przechodzą.

Jak rozpoznaje się ciążę pozamaciczną?
Badanie, które pozwala jednoznacznie stwierdzić, że doszło do ciąży pozamacicznej to oczywiście USG z sondą wprowadzaną do pochwy. USG w dzisiejszych czasach jest bardzo dobrej jakości: wysoka rozdzielczość pozwala zobaczyć nie tylko wszystkie szczegóły zarodka, ale także jajowody.
Można także zrobić badanie laparoskopowe. Dodatkowo, można diagnozować poziom HCG. Jeśli nie zmienia się on w trakcie trwania ciąży, oznacza to, że zarodek zagnieżdżał się nieprawidłowo. Po stwierdzeniu ciąży pozamacicznej najczęściej usuwa się zarodek: farmakologicznie lub poprzez łyżeczkowanie. Jeśli dziecko jest duże, lekarze decydują się na pozwolenie na zostawienie go przy życiu, przy monitorowaniu dalszej sytuacji. Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się zdrowe.

Ciąża pozamaciczna jest niebezpieczna
Rozwijanie się ciąży pozamacicznej może doprowadzać do powstania krwotoku wewnętrznego, który może być zagrożeniem życia. Jeśli czujemy, że coś jest nie tak, należy szybko udać się do lekarza. Jeśli czujemy napięcie w środku, jeśli mamy ból brzucha lub jeśli doszło do zasłabnięcia, wówczas trzeba udać się do lekarza.

Ciąża ektopowa traktowana jest w polskim prawodawstwie jako sytuacja, w której można legalnie dokonać aborcji. Rozwijanie się dziecka poza środowiskiem macicy doprowadza do bezpośredniego zagrożenia życia i matki. W szpitalu można uzyskać pomoc w postaci profesjonalnego usunięcia takiej ciąży: farmakologiczne lub ręczne. Po łyżeczkowaniu należy zostać na oddziały pod obserwacją. Zwykle pobyt trwa kilka dni.

Jak zapobiegać ryzyku zajścia w ciążę pozamaciczną?
Krótkie kurtki i stringi zwiększają ryzyko powstawania ciąży pozamacicznej. Kobiety, które nie chronią okolic narządów rodnych przed zimnem w czasie mrozów często zapadają na zapalenie przydatków. Schorzenie pozostawia po sobie prawie zawsze blizny na jajnikach, a te doprowadzają do gwałtownego wzrostu ryzyka rozwinięcia się ciąży pozamacicznej. Zapalenie przydatków zdarza się często kobietom, które mają za sobą zapalenia jajnika, a także jeśli miały za sobą chlamydię. Wszelkiego rodzaju higiena układu rozrodczego, unikanie niezabezpieczonych stosunków oraz dbanie o ogrzewanie jajników to elementy dbania o siebie i profilaktyki przyszłej ciąży. Tak naprawdę na dobrą ciążę pracujemy przez całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here